top of page

ХМЕЛЬНИЦЬКА СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І–ІІІ СТУПЕНІВ №18 ім. В.М. ЧОРНОВОЛА: НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ІЗ УКРАЇНСЬКИМИ ТРАДИЦІЯМИ

Багато гарних вулиць є з будинками високими ,
З новими магазинами, з гірляндами реклам.
А ми нешумні любимо- тінисті і затишнії
Буяння квітів й зелені завжди миліші нам.
Пройдем по Березневій ми, а там звернем на Київську,
Прямуємо по Гоголя, аж ось і Купріна.
У затишку каштановім тут школа вісімнадцята,
Домівка наша рідная назавжди нам вона.

(вчитель Хмельницької СЗШ№ 18 Підмурняк М.С)

 

Хмельницька середня загальноосвітня школа №18 І–ІІІ ст. ім. В.М Чорновола – навчальний заклад із цікавою історією, професійним колективом та здібними учнями. Одна із авторів дослідження сама мала честь навчатись у цій школі. Завдяки здобутій тут ґрунтовній освіті, вступила на навчання до Хмельницького торговельно-економічного коледжу КНТЕУ. Вже будучи здобувачем вищої освіти, із теплотою згадує шкільні роки, вчителів, друзів, відповідальність підготовки до занять та веселі позаурочні заходи. Мета наукового дослідження – познайомити широкий загал з основними моментами становлення та сьогоденням Хмельницької середньої загальноосвітньої школи № 18 І–ІІІ ступенів ім. В.М. Чорновола.

Все почалось з того, що у вересні 1946 р., у місті Проскурові по вулиці Радянській, було відкрито початкову школу № 2. Завідуючою цієї школи стала Вовк Дарина Василівна. Цікаво те, що допомагали готувати приміщення до подальшої експлуатації звичайні городяни, які несли всі необхідні матеріали, адже коштів на ремонт не було, а сама споруда була у дуже поганому стані. Тому за досить короткий час школа вже була готова прийняти школярів у свої стіни.

У 1949 р. початкову школу № 2 реорганізовано в семирічну школу № 2, директором якої було призначено Петруніну Віру Абрамівну. 

Навчальний заклад розростався. В 1959 році семирічну школу № 2 було реорганізовано в середню школу № 18. 

Першим директором реорганізованого навчального закладу призначено учителя української мови та літератури, який працював у школі з 1951 року, Лупійчука Василя Степановича. Його заступником – Катеринюка Івана Степановича.

Лупійчук Василь Степанович – перший директор школи № 18

Деякий час школа розміщувалась в теперішньому корпусі № 2 Хмельницького національного університету по вул. Інститутській. У 1958 р., на розі вулиць Бєлінського (тепер – Березнева) та Купріна, на місці міського сміттєзвалища, побудовано нове приміщення школи з українською мовою викладання, де вона існує і до тепер.

Станом на 1958 р. у школі було вісім початкових і дванадцять 5–10 класів, в яких навчалося 930 учнів: навчання проводилось у першу зміну. Завдяки спільним зусиллям педагогічного, учнівського та батьківського колективів було впорядковано пришкільне подвір’я.

З роками значно зріс вчительський колектив: Кравчук Оксана Степанівна (російська мова та література), Підлісна Поліна Яківна (українська мова та література), Якубінська Галина Григорівна (російська мова і література), Кравчук Октябрина Кузьмівна (російська мова і література), Олійник Марія Павлівна (математика), Сільвеструк Ніна Григорівна (математика), Левко Кароліна Василівна (математика), Дудка Олександр Петрович (фізика), Сірий Віктор Михайлович (фізика), Михайлевич Людмила Валер’янівна (географія), Возняк Віра Михайлівна (географія), заслужена вчителька України Кравченко Галина Дем’янівна (біологія).

У 2001 р. школі присвоєно ім’я патріота, дисидента, Героя України В’ячеслава Чорновола. «Україна починається з тебе» – ці слова зобов’язують кожного учня і вчителя СЗОШ № 18 вчитись і працювати на зміцнення та піднесення авторитету нашої України. Щороку тут проводяться урочисті заходи з нагоди дня народження і Дня пам’яті великого Українця. На честь В. Чорновола в школі створено експозицію його життя і діяльності. Школа підтримує тісні зв’язки з обласною організацією Народного Руху України, з фондом імені В’ячеслава Чорновола, Всеукраїнською Асоціацією шкіл ім. В. Чорновола.

Сьогодні будівля школи має загальну площу 4031,7 кв.м, а будівля майстерні 440,5 кв.м. Загальна площа об’єкта 4472,2 кв. м [4]. В закладі освіти навчається 1284 учня, при спроможності закладу на 1310 учнів. Працює в школі 84 вчителя, які обслуговують 45 класів. З них 22 вчителя-методиста, 19 старших учителів, 10 мають відзнаки «Відмінник освіти», 1 педагог нагороджений медаллю «Василя Сухомлинського», 53 спеціаліста вищої категорії, 8 спеціалістів І категорії, 13 спеціалістів ІІ категорії та 10 спеціалістів [5]

 В 2020-2021 навчальному році школа пропонує здобувати освіту за профілями; історичний, філологічний, математичний. Педагогічний колектив школи працює над проблемою: «Формування життєвих компетентностей особистості учня на основі виховання гармонійно розвиненого, високоосвіченого, національно-свідомого громадянина України».

Робота всіх вчителів  спрямована на виховання інтересу до знань, на вироблення умінь самостійно здобувати знання та формування компетентностей.

В школі організовано здобуття загальної середньої освіти за індивідуальною формою навчання: екстернат, педагогічний патронаж, сімейна форма.

        Школа протягом всього часу існування була україномовною і зараз її робота має яскраво виражений національний характер.

Яскравою візитівкою школи є дитячий зразковий ансамбль народного танцю «Козацькі джури» – переможець обласних і Всеукраїнських конкурсів, лауреат міжнародних фестивалів в Угорщині, Словаччині, Німеччині, Португалії, Іспанії, Канаді, Фінляндії, Росії і на Тайвані.

Засновником та керівником ансамблю є Костянтин Загурський – переможець міського конкурсу «Людина року – 2007» в номінації «Пропаганда української національної культури». З 2004 р. діє шкільний музей «Козацькі джури». На 29  Міжнародному фольклорному фестивалі, що проходив у 2018 р. в Німеччині в місті Рібніц-Дамгартен, ансамбль танцю «Козацькі джури» став переможцем та отримав приз глядацьких симпатій [2]. Ансамбль також взяв участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв, який проходив з 1 по 6 листопада 2018 р. в місті Прага (Чехія) [3]. У номінації «Народна хореографія» середня група колективу виборола І місце, а молодша – ІІ. Також колектив нагороджено дипломом за оригінальність та професійні навички.

bottom of page